Непознате адресе доказ прања новца
Autor sjovicicslavuj | 30 Jul, 2010 | read_nums (447)Autor: Ведрана Кулага
БAЊAЛУКA - Чињеница да многе институције нису одговориле на дописе које је на њихове адресе упутила Истражна комисија за утврђивање трошења донаторских средстава и да су се понашале неодговорно, довољно показује да се ради о криминалу и да су прале паре у БиХ.

Казао је то у петак "Гласу Српске" члан те комисије Славко Јовичић и додао да су многе институције отварале рачуне по страним банкама, о чему не постоји евиденција.
Јовичић је истакао да су институције пријављивале адресе које нису постојале и тако регистровале, што је требало ставити под сумњу да се ради о превари.
- Како је могуће да се не зна адреса једне од водећих странака? Прављени су дупли рачуни, фиктивне адресе и непознати корисници да би се паре пљачкале. Суштина је, дакле, да су пријављиване адресе институција које нису ни постојале, које нико није провјеравао - рекао је Јовичић.
Нагласио је да сарајевски политички врх потпуно опструише истрагу, јер му није у интересу да се открије трошење донација, од којих је 98 одсто стигло у Сарајево.
- Невјероватно је да се само Срби залажу да се открије гдје су утрошене донације, док са бошњачке стране има веома мало интереса - закључио је Јовичић.
Сматра да комисија у овом мандату сигурно неће завршити посао и да се морају наставити ове активности да би се цијели овај званични случај "огромног лоповлука и трошења пара од донација које су стизале у БиХ од 1996. године ријешио".
Он је подсјетио на чињеницу да је непозната судбина милијарди марака проневјерених донација и да се SIPA и Тужилаштво баве прикупљањем података и тражењем организација, вођењем истрага и процесуирањем.
- Податке које смо добили од Џемалудина Латића у вези са бошњачком телевизијом и организацијом "Мерхамет" прослиједићемо тужилаштву, али чињеница је да су огромне паре опљачкане од стране појединих који су били на врло значајним политичким функцијама - рекао је Јовичић.
---------------------------------------------------------
Члан Истражне комисије за утврђивање трошења донација Мирко Околић сматра да се углавном ради о агенцијама које су сигурно имале удјела у злоупотреби, а које су касније искористиле законску могућност да се пререгиструју и не раздуже постојање правног субјекта.
- На надлежним институцијама је да утврде ко су пререгистровани правни субјекти, односно који су људи били потписници или на челу спорних правних субјеката и да ли данас имају правни субјекат који има везе са пословима донације - рекао је Околић. Према подацима Службе Истражне комисије за утврђивање трошења донација, утврђено је да је у БиХ стигло 6,23 милијарде КМ.
------------------------------------------------------------
Странке и институције
На листи Истражне комисије којој су враћени дописи као "неуручени" налазе се Странка за БиХ, Босанско-демократска странка Сарајево, Демократска странка Бијељина, Демократски покрет Српске, Народно-бошњачка странка, Хрватска демократска унија БиХ и Политички покрет младих - Странка младих БиХ.
Дописе, између осталих, нису доставиле институције дјечији конзулат у Витезу, дјечија амбасада Тешањ, као и Друштво за развој и обнову медија "Медија план" Бањалука.
LINK:/www.glassrpske.com/vijest/novosti/Nepoznate-adrese-dokaz-pranja-novca.